Zaćmienie Slońca - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Goświnowicach

trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Idź do spisu treści

Menu główne:

Zaćmienie Slońca

ARCHIWUM 2014/2015

         W dniu 20 marca  2015r. uczniowie klasa I-VI  Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Goświnowicach mieli okazję obserwować rzadko występujące zjawisko przyrodnicze, jakim jest zaćmienie  Słońca. Nauczyciel przyrody wyjaśnił uczniom, na czym polega to zjawisko. Następne zaćmienie będziemy mogli obejrzeć prawdopodobnie w 2026r. Dzięki współpracy rodziców klas starszych ze szkołą, uczniowie w bezpieczny sposób mogli obserwować, to niezwykłe zjawisko.


/Info J.S./

Opinia młodych astronomów naszej szkoły.

1.Dzisiaj oglądaliśmy zaćmienie Słońca. Mieliśmy prawdziwe szczęście, bo takie niezwykłe wydarzenie nie zdarza się często. Obserwację prowadziliśmy przez przyniesione przez Oliwie specjalne szkiełko. To był niezwykle piękny widok. Zaprosiliśmy panią Dyrektor. Inne panie też się  dołączyły. Po chwili Księżyc zasłonił większą część Słońca.  (Ola Zboch kl. V)


2. Dzisiaj między godziną 9 :40 -10:30 obserwowaliśmy Słońce. Oglądaliśmy je przez specjalne szkiełko, które przyniosła Oliwka. Szkoda, że zaćmienie jest co 11 lat i tylko przez dwie godziny. Dowiedzieliśmy się, że to tak wygląda, ponieważ Księżyc znajduje się na drodze między Słońcem, a Ziemią. Za kilkanaście lat pragnę zobaczyć to zjawisko jeszcze raz. (Kamila Jasińska kl. V)

Święto Wiosny
   
     W piątek 20 marca 2015 r. obchodziliśmy w nietypowy sposób pierwszy dzień wiosny.
20 marca 2015 r.  Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem,  a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Księżyc  zasłonił około 60 proc. tarczy słonecznej.
Zaćmienie rozpoczęło się o godz. 9:40 i mogliśmy je obserwować do godz. 12:00.
W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe, jak piątkowe, można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku.
      Uczniowie i nauczyciele tłumnie zgromadzili się przed szkołą, by wspólnie podziwiać to zjawisko. Podczas tego wydarzenia dzieci dowiedziały się o bezpiecznych sposobach obserwacji Słońca,  oraz w jaki sposób  powstają tak rzadkie i niezwykłe zjawiska. Uczniowie klas młodszych, przygotowani przez swoich wychowawców: L. Dachowską, I. Sambor i J. Gałuszko, zainspirowani niecodziennym zjawiskiem, wykonali zróżnicowanymi technikami przepiękne prace o tematyce wiosennej oraz  przestrzenne prace techniczne w postaci ptasich gniazd. Dzień zakończyliśmy grami i zabawami ruchowymi na specjalistycznym sprzęcie sportowym, znajdującym się na placu zabaw w pobliżu szkoły.

                                                                                                                                      Izabella  Sambor


 
Ilość wejść:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego